המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

הסבה לייעוץ חינוכי

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> הסבה לייעוץ חינוכי

אנשים רבים העוסקים בהוראה וחינוך שוקלים לעשות תואר שני בייעוץ חינוכי. בנוסף, יש אנשים המתעניינים בתואר שני בייעוץ חינוכי שעושים זאת מתוך מחשבה על הסבת מקצוע ושינוי קריירה. תפקיד היועץ החינוכי הוא תפקיד חשוב, מעניין, מאתגר ומספק וכולל נגיעה בתחומים שונים.

תפקידי יועצים חינוכיים

באופן כללי, היועץ החינוכי אחראי על בריאות הנפש במוסד בו הוא עובד – גן, בית ספר או מערכת חינוכית אחרת.

תפקידי היועצים החינוכיים נחלקים לכמה תחומים:

 1. ייעוץ פרטני – עבודה אישית בשיחות עם ילדים/בני נוער במסגרת פרטנית או בקבוצות קטנות. יצירת יחסים בינאיישים המבוססים על אמון ושותפות כדי לנהל שיח פתוח על הבעיות איתם הנועץ מתמודד, וכן תכנון דרכי פעולה כדי לפתור את הבעיות.
 2. ראייה מערכתית לפתרון בעיות – שיתוף ילדים (או בני נוער) וכן הוריהם, מוריהם וגורמים מעורבים נוספים כמו מערכת הבריאות, הרווחה או המשטרה כדי להתמודד עם בעיה מסוימת.
 3. הנחיית אנשי מערכת החינוך בגן או בבית הספר במפגשים קבוצתיים או פרטניים. לעזור להם למצוא פתרונות ולהתמודד עם קשיים שעולים. בנוסף, לערוך מפגשי הדרכה כדי להעביר חומר כמו מחקרים חדשים, פיתוח כישורים בקרב אנשי החינוך או מתן עדכונים והסברים על נהלים חדשים במערכת החינוך.
 4. בניית תכניות מניעה והתערבות שיועברו בגנים או בכיתות הלימוד ע"י היועצים החינוכיים או ע"י צוות הלימוד, לאחר שעבר הדרכה של היועצים החינוכיים.
 5. יכולת מנהלתית, להכיר תהליכי עבודה ולעבוד לפי הכללים וההנחיות, כולל עבודה מנהלתית-בירוקרטית מול גורמים בתוך ומחוץ מערכת החינוך.

תפקידי היועצים החינוכיים נחלקים לפי הגילאים והמסגרות בהם הם מטפלים: הגיל הרך, גיל היסודי, עבודה מול בני נוער וכן עבודה במסגרת החינוך המיוחד.

מסלול הסבה לייעוץ חינוכי

כיום נדרשים היועצים החינוכיים להשלים תואר שני בייעוץ חינוכי כדי להיות מוסמכים לעבוד בכך. ישנם מוסדות לימוד ישראליים בהם ניתן ללמוד תואר ראשון בייעוץ חינוכי אבל חשוב להבין שרק עם תואר שני תהיו מוסמכים ותוכלו לעבוד כיועצים חינוכיים.

רוב האנשים שפונים לייעוץ חינוכי מגיעים מתחום החינוך, הבריאות או הרווחה. לרוב המועמדים יש תואר ראשון בחינוך עם או בלי תעודת הוראה, או תואר ראשון במדעי ההתנהגות, פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית. מתעניינים בתואר שני בייעוץ חינוכי שלא השלימו תואר ראשון בחינוך או מדעי ההתנהגות ושאין בידם תעודת הוראה יתבקשו לעבור את קורסי ההשלמה לתואר שני בייעוץ חינוכי.

במידה ואין בידכם תעודת הוראה אך אתם עונים על שאר הדרישות, יש אפשרות למסלול של תואר שני בייעוץ חינוכי שבמהלכו תשלימו תעודת הוראה.

תנאי קבלה לתואר שני בייעוץ חינוכי

כאמור, כדי להיות יועצים חינוכיים אתם חייבים להשלים תואר שני בייעוץ חינוכי. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד, אך ברוב המוסדות שבדקנו תנאי הקבלה לתואר שני בייעוץ חינוכי היו כדלקמן:

 • השלמת תואר ראשון בממוצע 85
 • תעודת הוראה
 • ריאיון קבלה

בחלק ממוסדות הלימוד נדרש גם ניסיון בהוראה של בין 2 – 4 שנים לפחות.

מתכונת לימודים: תואר שני בייעוץ חינוכי

החלטתם שאתם רוצים לעשות הסבה לייעוץ חינוכי. במה זה כרוך?

רוב תכניות תואר שני בייעוץ חינוכי כוללות יום או שני ימים לימודים מרוכזים בשבוע. בתכניות של יום אחד, מדובר ביום מלא מ-9 בבוקר ועד לשבע בערב. בתכניות של יומיים בשבוע הלימודי מתרכזים לרוב בשעות אחר הצהרים, החל מהשעה 14:00 ובחלק מהמקרים יש לימודים גם ביום שישי. לדוגמא, במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה (מל"א) הלימודים נערכים ביום אחד מרוכז בין השעות 9:00 – 19:00 ובחודשים יולי אוגוסט, נוסף יום לימודים בין השעות 9:00 – 16:30.

תואר שני בייעוץ חינוכי כולל גם התנסות מעשית (פרקטיקום). במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה, הפרקטיקום נערך במהלך יום הלימודים. במקומות אחרים ייתכן ותתבקשו להגיע ליום נוסף בשבוע לפרקטיקום.

תואר שני בייעוץ חינוכי כולל שישה סמסטרים, בחלק ממוסדות הלימוד הלימודים נשמכים שנתיים (כולל סמסטר קיץ), ובחלק שלוש שנים, במידה ולא לומדים במהלך סמסטר הקיץ.

תואר שני בייעוץ חינוכי במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה (מל"א)

 תכנית התואר השני בייעוץ חינוכי במ"א מתמקדת בשלושה תחומים:

 1. ייעוץ לפרט – סיוע פרטני.
 2. ייעוץ והנחיית קבוצות קטנות – כולל הכנה למפגשים המשלבים בין צוות בית הספר, הורי התלמידים וגורמים אחרים המעורבים בחיי התלמיד.
 3. ייעוץ מערכתי – בניית תכנית ברמה הבית-ספרית הכוללת התמודדות עם מצבי לחץ וזאת כדי לעזור לתלמידים ולמורים להתמודד עם מצבי לחץ ומשברים.

הלימודים לתואר שני בייעוץ חינוכי נמשכים שנתיים בהם תלמדו שישה סמסטרים (כולל סמסמטר קיץ). הלימודים ייערכו בסמסטרים חורף ואביב פעם בשבוע. בסמסטר קיץ הלימודים אורכים פעמיים בשבוע. בסמסטרים בהם מתבצע פרקטיקום (התנסות מעשית), הפרקטיקום מתבצע בשעות הבוקר והלימודים ייערכו בין השעות 14:15 – 19:00.

מוכנים לעשות הסבה מקצועית לתואר שני בייעוץ חינוכי? קראו עוד אודות תואר שני בייעוץ חינוכי במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה. בהצלחה בדרככם החדשה!

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

אל תתן לקריירה לחכות

השאר פרטים לשיחת יעוץ