המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

הקול בראש – על פסיכולוגיה חיובית והקשר שלה ללימודי הפסיכולוגיה

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> הקול בראש – על פסיכולוגיה חיובית והקשר שלה ללימודי הפסיכולוגיה
נורמן וינסנט פיל, סופר אמריקני ידוע וחסיד גדול של תורת הפסיכולוגיה החיובית, אמר פעם: "שנה את הלך מחשבתך, והרי שינית את עולמך".

פסיכולוגיה חיובית הינה ענף בפסיכולוגיה העוסק בחקר האושר וההצלחה של בני-האדם

הפסיכולוגיה החיובית, בניגוד למקבילתה הטיפולית הקלאסית, אינה עוסקת בחקר ההפרעות הנפשיות, אלא בניסיון למצוא ולטפח את יתרונותיו וכישרונותיו של האדם, ולהשתמש בהם בכדי להפוך חיים הנחשבים "נורמטיביים" למספקים יותר. לפיכך, זו גישה פסיכולוגית מניעתית שעוסקת בטיפוח חוסן נפשי וצמיחה בקרב האוכלוסייה הכללית ולא רק בקרב הפונים לטיפול בשל קשיים והתמודדות נפשית.
לפני שנתעמק ביסודותיה, אם נביט בהיסטוריה של בני-האדם, וננסה להתחקות אחר שורשיה של הפסיכולוגיה החיובית נבין איך זוהי בסך הכל עוד חוליה קטנטנה בשרשרת בהתקדמותו של המין האנושי. משחר ההיסטוריה, היו בני-אדם יצורים שכל תכליתם הייתה לשרוד. הם צדו, ליקטו ועם הזמן גם למדו לעבד את המזון שלהם באמצעות כלים שונים או שימוש באש. מאוחר יותר, חקרו בני-האדם נושאים שונים שסייעו להם בתחומים שונים, כמו מדע, חקלאות, כלכלה, וכן, גם פסיכולוגיה, ששמה לעצמה כמטרה לטפל בנפש האדם. הפסיכולוגיה החיובית, אם כן, תכליתה להעניק פתרונות לבני-האדם בתקופתנו, כאשר הדאגה העיקרית שלנו איננה צייד ביערות אלא בעיקר החיפוש אחר אושר, שגשוג והצלחה בתחומי החיים השונים.
על-אף הרלוונטיות הרבה כל-כך לתקופתנו, הרעיונות בבסיסה של הפסיכולוגיה החיובית הם לא חדשים בכלל והחלו להופיע לראשונה כבר כמה מאות שנים לפנה"ס, ביוון העתיקה. סוקרטס ראה במודעות העצמית כדרך טובה להשגת האושר. אפלטון, לעומתו, דיבר במשל המערה על הצורך בגילוי משמעות עמוקה יותר. האפיקורוסים, לעומת כל אלה, דגלו בדרך פשוטה הרבה יותר, השגת אושר באמצעות ההנאה מהתענוגות הקטנים של החיים.
בנוסף, מושג האושר הינו מושג אשר חוזר על עצמו רבות בדתות שונות. הנוצרים, כמו היהודים, האמינו כי הדרך להשגת האושר הינה בסך-הכל הישמעות לצו האלוהי. כמו כן, נוצרים רבים אחרים מגדילים ומאמינים כי אושר הינו רגש אשר ניתן לחוש רק בחיים שלאחר המוות, וגם זה רק בתנאי שהאדם נמנע מחטאים הקשורים בעינוג עצמי ונרקיסיזם, ואימץ לחיקו מידות טובות כמו נדיבות, נתינה ואמונה בחיים שלפני המוות.
פסיכולוגיה במל"א
גם בימינו, בישראל, תחום הפסיכולוגיה החיובית תופס תאוצה רבה, ומטרנד מלהיב בעבר, מבסס את עצמו כתעשייה של ממש, עם ביקוש והיצע רבים מאוד. בעיני רבים- דבר זה אף נראה כיום כטבעי ומובן מאליו. יהודית כץ, בוגרת לימודי פסיכולוגיה-ביולוגיה ואחת המרצות המובילות בישראל בתחום, חרטה על דגלה את שינוי ההרגלים, שיפור יכולת קבלת ההחלטות ואימוץ כלים פרקטיים בדרך להשגת האושר. בניגוד לכץ, גם דוברים אחרים וכאלה שלא בחרו בלימודי הפסיכולוגיה, ביניהם המאמן העסקי המפורסם אלון גל ואפילו ג'ודוקא העבר אריק זאבי, ממלאים אולמות ומרצים בפני רבים בתחום הפסיכולוגיה החיובית.
יחד עם זאת, ועל-אף הפוטנציאל הכלכלי הרב אשר טמון בה, הפסיכולוגיה החיובית היא כבר איננה עוד נחלתם הבלעדית של העשירים, אלא בימינו גם מנת חלקו של כל אדם ממוצע עם חיבור לרשת האינטרנט. כל אדם, גם כזה שלא למד פסיכולוגיה יכול להבין כי על-מנת להיות מאושר ולהצליח בחייו, עליו גם להבנות את מחשבתו בצורה המתאימה. הרצאות בנושא פסיכולוגיה חיובית הינם דבר אשר ניתן היום למצוא בחינם ובקלות, באתרים שונים כמו יוטיוב (YouTube), טֶד (TED) ובבלוגים שונים, במרחק קליקים ספורים מהפייסבוק או מגוּגל.
לימודי פסיכולוגיה במל"א

הקשר בין לימודי פסיכולוגיה במל"א לפסיכולוגיה חיובית

כעת, אם נביט בתחום הפסיכולוגיה החיובית ונביט גם על לימודי הפסיכולוגיה האקדמיים, קל יהיה לראות כי מתקיים קשר הדוק בין השניים. בעוד שכל אדם יכול להתעניין ולהחכים מעקרונותיה של הפסיכולוגיה החיובית, לימודי הפסיכולוגיה האקדמיים יכולים לעזור לאדם ולהקנות לו את הכלים להבין לעומק את עקרונותיה של הפסיכולוגיה החיובית ולתת לו גם כלים תיאורטיים ופרקטיים המאפשרים לפתח ולחקור אותה, וכמובן להעביר אותה הלאה בצורה הנכונה ביותר, כך שתתרום לרבים ככל הניתן.
לסיום, אם גם אתם תמיד התעניינתם באישיותם ונבכי נפשם של חבריכם או של עצמכם, או לחילופין גם אתם חושבים בצורה חיובית על תחום הפסיכולוגיה החיובית, יתכן שמקומכם איתנו, בפקולטה לפסיכולוגיה של מל"א.
 

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

אל תתן לקריירה לחכות

השאר פרטים לשיחת יעוץ