המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השיקולים והכלים בבחירת קריירה

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> השיקולים והכלים בבחירת קריירה

אחת השאלות המרכזיות בחיים היא שאלת הלימודים והקריירה. המקצוע בו נעסוק ישפיע בסופו של דבר על הפרנסה שלנו, העיסוק בחיים, האנשים איתם נעבוד וההגדרה העצמית שלנו. לכן, אם אתם מצויים בשלב בו אתה מנסים לבחור איזה לימודים מתאימים לכם, כדאי לחשוב על הדברים לעומק. נכון שלא קל לקבל החלטות הרות גורל, אבל החדשות הטובות הן שלא חייבים לעשות את זה לבד ואפשר להיעזר במגוון כלים.

מהם השיקולים שצריכים להנחות את הבחירה?

כשמדברים על בחירת סוג הלימודים האקדמיים והקריירה חשוב להיות מודעים לשיקולים שונים שיכולים לסייע בבחירה נכונה יותר. כמו הרבה דברים בחיים - גם בתחום הזה אין תשובה אחת נכונה. כלומר, יש מי שימליץ לבחור רק על פי מידת העניין ואילו אחרים ימליצו להתחשב בסיכויי מציאת עבודה. אי אפשר להתכחש לכך שבסופו של דבר כולנו לומדים כדי להצליח לממן את חיינו, ולכן כדאי לשלב בין השניים. כלומר, לא לכל אחד מוצא מקצוע שגם מעניין אותו וגם מכניס הרבה כסף, אך זו צריכה להיות השאיפה.

מהם סיכויי הקבלה ללימודים?

השיקול הנוסף, שלא כולם זוכרים להתייחס אליו, הוא סיכויי הקבלה ללימודים. אם ניקח לדוגמה את תחום הרפואה ונניח שלימודי רפואה הם בגדר חלום - לא בטוח שכדאי לעשות הכול כדי להגשימו. אם צריך לבזבז שנים על ניסיון לקבל את הציון הכי גבוה שאפשר בפסיכומטרי או להשלים בגרויות ולשפר אותן - לא בטוח שהדבר שווה את ההשקעה. מצד שני, זו החלטה אינדיבידואלית וההחלטה על המחיר אותו מוכנים לשלם היא אישית.

מי הם הגופים שיוכלו לכוון ולסייע בבחירה?

זה טבעי להרגיש מבולבלים לקראת הבחירה החשובה בתחום הלימודים הרצוי, אך אפשר ורצוי להיעזר במומחים. ישנם לא מעט מרכזים בהם ניתן לעבור אבחונים ולהבין איזה תחום יכול הכי להתאים וניתן גם לפנות ליועצים פרטיים. תפקידו של היועץ התעסוקתי הוא לזהות את הפוטנציאל בכל אחד ואחת ולכוון למסלול שיעזור בבניית קריירה מתאימה ומספקת.

להתלבט ולקבל כיוון בעזרת האינטרנט

גם אתרי אינטרנט ייעודיים יכולים לסייע בבחירת תחום לימודים. באתרים שונים המתמקדים בבחירת מקצוע ניתן לקרוא המלצות, סיפורים של אחרים ולהכיר שמות של בתי ספר מובילים בכל תחום. בנוסף לכך, ניתן לקרוא בהם מידע כללי על קורסים, מסלולים ומוסדות לימוד ולקבל מידע מקיף אודות המרצים, החומר הנלמד, דרישות הקבלה ועוד.

מומלץ להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותכם וכדאי גם "לפתוח את הראש" למקצועות חדשים. בימינו ישנם מקצועות שבעבר אי אפשר היה לחלום עליהם, בין אם מדובר על מקדמי אתרי אינטרנט או חברות העוסקות בביוטכנולוגיה. לכן, עוד דבר שיוכל לעזור להיות שלמים עם הבחירה הוא ידיעה של האפשרויות הקיימות.

משמעות השיקול הכלכלי

בבואך לבחור מה ללמוד והיכן כדאי גם להתייחס לשיקול הכלכלי. מעבר להחלטה אם ללמוד באוניברסיטה או במוסד לימודים פרטי - כדאי יהיה להתייחס גם לשאלת שכר הלימוד. אומנם, נכון לראות את הלימודים כהשקעה בעתיד, אך כל אחד והמגבלות שלו. יתרה מכך, ישנם תארים (כמו רפואה ואדריכלות) שנמשכים מעל שלוש שנים והמשמעות היא שגם שכר הלימוד בהם גבוה יותר. כדאי לקחת את כל הפרמטרים האלו בחשבון בעת בחירת המקצוע, כי גם איתם צריך להתמודד.

אפשרויות התעסוקה

רוב האנשים יגידו שלא כל כך משנה מה לומדים, כי החשוב הוא מה עושים עם הידע. משפטים כאלו אולי נשמעים כמו סיסמאות, אך בסופו של דבר יש דברים בגו. לדוגמה, אפשר ללמוד ספרות ובסופו של דבר להיות איש עסקים שמקים חנויות ספרים בכל הארץ, ואפשר ללמוד תכנות ברמה גבוהה ובסופו של דבר לעבוד במשרד קטן. המשמעות היא שהכול תלוי בנו ויצירתיות, סקרנות ויזמות הם מפתח לחיים.

יחד עם זאת, כדאי להתייחס גם לשאלה כמה מרוויח בממוצע אדם שעובד במקצוע אליו אתה שואף. ישנם מקצועות שבהם רמת ההכנסה הממוצעת תמיד הייתה, ואולי תהיה, גבוהה יותר לעומת מקצועות אחרים. לכן, שווה לקרוא קצת סטטיסטיקה ולקחת זאת בחשבון. בשורה התחתונה, כל השיקולים שהוזכרו לעיל יכולים לסייע בבחירת תחום וקריירה, אך החשוב מכול הוא להקשיב ללב.

 

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

אל תתן לקריירה לחכות

השאר פרטים לשיחת יעוץ