המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

פסיכומטרי- כל מה שרצית לדעת

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> פסיכומטרי- כל מה שרצית לדעת

בימינו, תנאי קבלה בסיסי למוסד אקדמי הוא מעבר בחינת פסיכומטרי עם ציון הולם לדרישות החוג המבוקש. בחינה זו המהווה כלי אחיד לסינון ומיון מעומדים ללימודים אקדמיים, נערכת ומוגשת על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה, ומידי שנה כ- 80 אלף מועמדים נבחנים בה. על מנת לעבור אותה בהצלחה חשוב להכיר את מאפייניה השונים כדי שניתן יהיה להתכונן אליה באופן נכון ומושכל.

הרשמה ועלויות

הרשמה לבחינת פסיכומטרי במועדיה השונים מבוצעת מול המרכז הארצי לבחינות והערכה, בין אם דרך אתר המרכז או באמצעות דואר רשום, והיא עולה נכון להיום 580 שקלים. במידה ומדובר בהרשמה מאוחרת עלות הבחינה תעלה ל- 870 ₪ ואילו הרשמה ביום הבחינה עולה 1450 ₪. גם שינוי במועד בחינה לאחר תום תאריך ההרשמה כרוך בתשלום של 104 ₪. יש לציין כי התוצאות תקפות למשך 7 שנים וניתן לבצע את הבחינה מספר חוזר של פעמים ללא הגבלה. יחד עם זאת, מלבד מועד ספטמבר ונובמבר הבא אחריו, בשאר המועדים נאסר על השתתפות בשני מועדים רצופים. כמו כן, חשוב לדעת כי בחלק מהמועדים ניתן להירשם לבחינה בשפה אחרת מעברית, לרבות בשפה הערבית, צרפתית, רוסית וספרדית.

מבנה הבחינה

הבחינה הפסיכומטרית נועדה לבדוק ידע ויכולות נחוצים ללימודים באוניברסיטאות ובמכללות, וזאת בקשת רחבה של מסלולים. על כן, הבחינה עצמה נחלקת למטלת כתיבת חיבור ואחריה 8 פרקים מהם שני פרקי פיילוט מוסווים שונים. פרקים אלו משתנים בסדרם גם בין נבחנים באותו מועד במטרה למנוע העתקות. בתוך כך, כל פרק בבחינה קצוב לזמן של 20 דקות והמענה על שאלותיו הינו בשיטת בחירה מרובה, הידועה בכינויה בחינה אמריקאית. מכאן שהמבחן הפסיכומטרי עצמו אורך 3 שעות ו-20 דקות ללא הפסקה, זמן המספק בממוצע כדקה לפתרונה של כל שאלה.

נושאי הבחינה

כאמור, בחינת הפסיכומטרי מורכבת מ- 8 פרקים העוסקים ב- 3 נושאים:

·חשיבה כמותית - יכולת לנתח נתונים ולפתור בעיות, וכן ידע במונחים מתמטיים ושימוש נאות במספרים.

·חשיבה מילולית - כישורים לוגיים, אוצר מילים ויכולות לניתוחם של טקסטים.

·אנגלית - הבנת הנקרא ואוצר מילים. פרקים אלו נחוצים גם למיון סטודנטים לרמות לימוד שונות של השפה או    לקבלת פטור מקורסים אלו.

ציוני הבחינה

ציוני המבחן הפסיכומטרי הינם יחסיים ונעים בין 200 הנמוך ביותר ועד לציון הגבוה ביותר של 800 נקודות, כאשר הציון לכל שאלה בבחינה זהה. מעבר לכך, הציון הכללי נחלק בין נושאי הבחינה השונים ביחס של 40% עבור החלק המילולי והכמותי, ופרק האנגלית המקבל משקל של 20%. בנוסף לציון הכללי מוענק ציון נפרד לכל אחד מנושאי הבחינה, הנע בין 50 ל-150 נקודות. בהתאם לכך מתקבלים גם ציונים נוספים המעניקים משקל לנושאי הבחינה השונים, וכוללים ציון בדגש כמותי ומילולי, בהם משקל הנושא המודגש עומד על 60%, ובנושאים האחרים עומד על 20% לכל אחד. חשוב לציין כי ציוני פרקי הפיילוט אינם משוקללים בציון הסופי של הבחינה, וכי הם נועדו לצורך סטטיסטיקה ומחקר. כמו כן, במידה והמועמד ניגש ליותר מבחינה אחת, המוסדות האקדמיים לרוב יתחשבו בציון הגבוה ביותר. הציונים עצמם יתקבלו במוסדות האקדמיים המבוקשים ויועברו לידי הנבחן במייל או בדואר תוך 45 ימים.

המשמעות של ציונים יחסיים

מלבד הציון הנמוך ביותר של 200 נקודות,בו אף תשובה לא נענתה נכון, והציון הגבוה ביותר של 800 נקודותעם מענה מושלם לכל השאלות, שאר ציוני הבחינה הינם יחסיים בהשוואה לכלל הנבחנים במועד מסוים. אם ניקח לדוגמא את הציון הממוצע שעומד על 540, הרי שמחצית מהנבחנים יקבלו ציון גבוה או נמוך ממנו. גישה זו נועדה למנוע הבדלים בין מועדי הבחינה השונים, במידה ואחד המבחנים נחשב לקשה יותר מהרגיל.

זכאות לבחינה בתנאים מותאמים

יש לדעת כי הסובלים ממוגבלויות שונות זכאים להיבחן בבחינת הפסיכומטרי בתנאים מותאמים, המתקיימים במועדים מיוחדים. לשם כך קיים הליך הרשמה מיוחד המגובה במסמכים ואישורים רפואיים רלוונטיים. חשוב לציין כי לא כל לקות זכאית להקלות, ושכל החלטה על הקלה נקבעת בהתאם לחומרתה והיותה משפיעה על היכולת להיבחן בהצלחה. זכאויות אלו יכולות להתבטא בהארכת זמן הבחינה לסובלים מבעיות קשב וריכוז חמורות, או בביצוע הבחינה על גבי מחשב המכונה מפע"ם בו נבחנים רק על 3 פרקים בפרקי זמן יותר ארוכים אך ללא אפשרות לחזור אחורנית. בנוסף, קיימת אפשרות להקראת הפסיכומטרי הפתוחה בפני הסובלים מלקויות ראייה, וכן הקראת פרקי האנגלית לסובלים מלקות שפתית.

טיפים לקראת הבחינה

בחינת הפסיכומטרי נחשבת לארוכה וקשה, ואכן רבים חוששים ממנה. לפניכם מספר טיפים שימושיים שיכולים לסייע לכם להגיע מוכנים:

·להתכונן היטב - ככול שעולים רמת ההיכרות, הידע והתרגול המעמיק בנושאי הבחינה, כך גובר הסיכוי לקבל ציון טוב. במקביל גם תרד רמת החרדה והלחץ. 

·תרגול לבחינה - התרגול המומלץ מורכב מלימוד ורענון הנושאים השונים, פתירת שאלות אופייניות בבחינה והתנסות במבחני פסיכומטרי שלמים תוך עמידה בלוחות זמנים נדרשים.

·מיקום הבחינה - חשוב לדעת כי מיקום הבחינה נקבע על סמך מקום פנוי, לכן ככול שתקדימו להירשם כך יגדל הסיכוי שתזכו להיבחן במיקום המועדף עליכם.

·הגעה - מומלץ לצאת מהבית כמה שיותר מוקדם על מנת לאתר בזמן וללא לחץ את מקום הבחינה. זכרו שאסור  להכניס מילונים, מחשבונים, טלפונים או דפים.

·אין אפשרות לדעת או לנחש מהם פרקי הפיילוט, ויש לייחס את אותה רמת חשיבות לכל  פרקי המבחן.

·אם יש שאלות בבחינה שאינכם יודעים את פתרונן, זכרו שעדיף לנחש את התשובה מאשר להשאיר את השאלה  ללא מענה כי לא תקבלו נקודות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

אל תתן לקריירה לחכות

השאר פרטים לשיחת יעוץ