המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

בחירת מסלול ומוסד לימוד

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> בחירת מסלול ומוסד לימוד

בבחירת המסלול ומוסד הלימודים מתחבטים אנשים רבים לקראת תואר ראשון. ההתלבטות עוד הופכת למורכבת בהרבה לאור הקשת הרחבה של המקצועות ותחומי הלימוד, וכן מספר רב של מכללות ואוניברסיטאות. על מנת לבצע בחירה נכונה ומושכלת יש להבין מהו תחום הלימוד המבוקש ומתוכו לבחור במקצוע ספציפי. רק לאחר מכן יש להמשיך אל המוסד האקדמי.

החלטה חשובה, אך לא גורלית

ההחלטה על תחום ומוסד הלימודים אכן חשובה מאוד ומעצבת את עתידו המקצועי של האדם. אמנם, קיימים מספר בני מזל היודעים מראש מהו המקצוע המעניין אותם והיכן ירצו ללמדו, אולם רבים אחרים מוצעים את עצמם במעגל אינסופי של התחבטויות וחוסר וודאות. בתור התחלה, על מנת להוריד את רמת הלחץ, חשוב להבין כי בחירת המסלול ומקום הלימוד אמנם חובה אך לא גורלית. בעידן בו אנו חיים, שינוי בקריירה ובכיוון מקצועי הינו צעד מקובל ונפוץ, ולא אחת תחום עיסוק המעניין אותנו כיום משתנה באופן מהותי לאחר מספר שנים. זאת, עקב שינוי באורחות החיים, תחומי העניין או תפיסת העולם. כמו כן, גם לאחר תחילת הלימודים תמיד ניתן לשנות מסלול ומקום לימוד. לכן עדיף להתייחס אל ההחלטה כרלוונטית לשנים הקרובות, ולא כבחירה קריטית שתקבע את כל מהלך החיים.

בחינה כנה של שיקולי לימודים

הגישה הבסיסית והנכונה בה יש לנקוט בעת בחירת מסלול לימודים ומקצוע, היא בחירה כנה ואמיתית שאינה מושפעת משיקולים חיצוניים ורצון לרצות אחרים. כך למשל, יש אנשים הפונים ללמוד רפואה, הנדסה או עריכת דין מתוך רצון לספק את הוריהם, ואילו ואחרים בוחרים במקצוע רק מתוך שיקולי סטאטוס ויוקרה. חשוב להבין כי בחירת תחום לימוד שאינה נובעת ממניעים כנים והתאמה אישית מובילה לעיתים קרובות לנשירה בשלב מתקדם או מאוחר, עקב חוסר עניין, תסכול וחוסר מימוש עצמי.

בחירת תחום הלימוד לפני מוסד אקדמי

ההחלטה מורכבת למעשה משתי נקודות עיקריות, הכוללות את תחום הלימוד והמקצוע המבוקש, ואת המוסד האקדמי. על מנת לגשת נכון לשאלה זו יש לבחור תחילה בתחום הלימודים, וממנה להסיק אודות המוסד המתאים. הליך הפוך של בחירה הופך את שיקולי הסטאטוס והיוקרה למניע מרכזי בעיצוב העתיד. גישה זו אינה נכונה ולא תאפשר לבחור בתחום עיסוק שבאמת מעניין ומתאים לנו. כלומר, בתור התחלה חשוב להבין מהו תחום הלימודים והמקצוע המעניין והנכון לנו ביותר, ורק אחר כך לבחור במוסד אקדמי רלוונטי. הבחירה מתחילה בשאלה הבסיסית - במה הייתם רוצים לעסוק? התשובה מורכבת מכישורים ונטיות טבעיות, העדפות ורצונות אישיים, וכן מצב השוק. לאחר מכן, יש לבחון את אפשריות הלימוד הקיימות ברחבי הארץ, ולבחור במוסד בהתאם לכם מבחינת תנאי הקבלה שלו, רמתו ומיקומו.

בחירת עיסוק נכון ומתאים

על מנת להבין מהו תחום הלימוד הנכון עבורכם, יש להתחיל בבחינה כללית של תחומי העניין. כך למשל, עליכם לבחון אם הינכם בעלי נטיות הומאניות או ריאליות, האם אתם רוצים לעסוק בתחום הכרוך בעבודה עם אנשים כלקוחות או כצוות עבודה, או שמא תעדיפו לעבוד לבד מול מחשב, מחברת או מכונה כשאתם מרוכזים בעצמכם תוך קשר מינימאלי לסביבה. כמו כן, רצוי להבין אם הינכם טיפוסים שאפתניים המופרים מסביבת עבודה אינטנסיבית ומאתגרת, או שמא תעדיפו סביבת עבודה רגועה ונינוחה. בנוסף, באם אתם מעוניינים בקריירה שתתרום בעיקר לכם, כדוגמת שוק ההון והעסקים, או שחשוב לכם לתרום לאחרים במקצועות כמו חינוך, רפואה ופסיכולוגיה. בנוסף, עליכם להיות ערים לכישורים, לתחומי העניין וליכולותיכם הטבעיות, כדוגמת יצירתיות ואומנותיות, פעילות גופנית, יכולות הבעה גבוהות בכתב או בדיבור, אהבה למספרים, גרפים ונוסחאות או יכולות דיוק מפותחות, ובאם יש לכם יכולות טובות בניהול וארגון. את התשובות לשאלות אלו רשמו באופן מסודר כך שבשלב הבא תוכלו להתמקד במקצוע המתאים לכם.

בחירת המקצוע

השלב הבא בבחירת מסלול הלימוד הוא להכיר תחומי עיסוק רלוונטיים עבורכם. לשם כך, מומלץ להכיר מסלולי לימוד שונים באמצעות שיטוט באתרי מוסדות אקדמיים ובאתרי לימודים ופורומים מקצועיים, וכן על ידי התייעצות עם מכרים ואנשי מקצוע. מתוך ההיצע הקיים יש לבחור במקצועות המעניינים אתכם ולאסוף אודותם כמה שיותר מידע הנוגע לאופי הלימודים, העבודה עצמה ותנאיה. השוו את המידע לרשימת הנתונים האישיים שהכנתם בשלב הקודם. בנוסף, יש לבדוק את רמת הביקוש בשוק למקצועות רלוונטיים, רמת השכר שהם מספקים, ואפשרויות להתפתחות ולהתקדמות הגלומים בהם. בחינה זו תחבר אתכם למציאות ותפרוס בפניכם אופציות ריאליות של עתידכם המקצועי בטווח הקצר והארוך כאחד.

בחירת מקום לימוד

לאחר בחירה במספר מקצועות רלוונטיים וספציפיים יש לאתר מוסדות לימוד מתאימים. בחינה זו מורכבת ממספר שיקולים:

·      יכולת לעמוד בדרישות הקבלה, אשר מורכבות בעיקר מציוני הפסיכומטרי ותעודת הבגרות.

·      תוכנית הלימודים – מערכת השעות ופריסתה, משך הלימודים והתכנים.

·      רמה מקצועית במסלול המבוקש ובמוסד בכלל, והיות המוסד מוכר ונחשב במשק.

·      סוג התואר המוענק – האם מדובר בתעודה מקצועית, תואר ראשון או כל הסמכה אחרת.

·      עלויות שכר הלימוד, אפשרויות לקבלת מלגות  ומגורים במעונות.

   מיקומו הגיאוגרפי של המוסד - האם הוא קרוב למקום המגורים או העבודה, בעל נגישות לתחבורה ציבורית, עלויות שכר הדירה והמחייה בסביבתו, וחיי החברה והתרבות שהוא מציע.

 

לפנות לקבלת סיוע מקצועי

הבחירה במסלול ובמקום הלימוד אכן מהווה משימה לא פשוטה, ועל מנת לבצעה ברצינות יש צורך להתייחס אליה כפרויקט לכל דבר. יחד עם זאת, ניתן בהחלט להקל ולפשט את ההליכים, ולדייק בתוצאותיהם, על ידי פניה לייעוץ לימודים מקצועי. הייעוץ מוצע בימינו על ידי גורמים שונים לרבות יועצים פרטיים, יועצים של המוסד האקדמי עצמו, או שירותים המוענקים לחיילים משוחררים.

 

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

אל תתן לקריירה לחכות

השאר פרטים לשיחת יעוץ