המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

למה ללמוד חינוך

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> למה ללמוד חינוך

אלפי סטודנטים בישראל בוחרים מדי שנה לפנות ללימודי חינוך לתואר ראשון ושני. אז למה ללמוד חינוך? במרבית המקרים הבחירה נובעת ממניעים אידיאולוגיים, אך גם בזכות תנאי עבודה נוחים והיות המקצוע מתאים לאורחות חיים של משפחה. אם גם אתם שוקלים את האפשרות של לימודי חינוך במכללות או באוניברסיטאות ומעוניינים לבסס את עמדותיכם בנושא, כדאי שתקראו את המאמר הבא.

להשפיע ולעצב את דור העתיד

בראש וראשונה, הבחירה בלימודי חינוך באה מתוך תפיסה אידיאולוגית של ייעוד ושליחות, ולאור חיבור טוב או רצון להתחבר עם ילדים ובני נוער. אכן, זהו תחום עיסוק מאתגר ולעיתים לא פשוט התורם לעיצוב, טיפוח ופיתוח דור העתיד, בעוד המורה מעניק לתלמידיו ידע, כלים וערכים להתנהלות בחיים האישיים, החברתיים ואף המקצועיים. מעבר לכך, בחירה בתחום ההוראה והחינוך  המונעת מאידיאולוגיה, משפיעה במיוחד בתארים מתקדמים על מהותה של מערכת החינוך בישראל ותורמת לייעולה ושיפורה.

לימודים מגוונים בעלי ערך מוסף

שלא כמו בלימודים אקדמיים רבים, חלק נכבד מלימודי החינוך עוסק בהקניית ערכים, ובהרחבת הידע ותפיסות העולם. זאת, תוך הכרת תורות וגישות פילוסופיות, חינוכיות, ארגוניות, סוציולוגיות ופסיכולוגיות, טכנולוגיות עכשוויות ושיטות מחקר, וכמובן לימוד שיטות הוראה שונות. מדובר בתחומים המעשירים את עולמם האישי של הסטודנטים, ומהווים מצע לחינוך, הוראה והקניית ערכים לדור הצעיר. הלימודים עצמם מוצעים במגוון מסלולים שונים, גמישים ומרתקים, כדוגמת חינוך לגיל הרך, לבתי ספר יסודיים ותיכוניים, וכן חינוך למגזר הדתי, חינוך גופני, יועצים חינוכיים, ניהול וארגון,  וחינוך מיוחד. יחד עם זאת, יש לציין כי עבודה במערכת החינוך דורשת מלבד לימודי חינוך גם תעודת הוראה, אשר מטרה לתרום להתמקצעות הסטודנטים בתחומי לימוד מסוימים המעניינים אותם כמו אנגלית, חשבון, אומנויות, ספרות ואזרחות. מלבד זאת, הלימודים כוללים ניסיון מעשי במוסדות חינוך, כשחלק מהמוסדות משולבים בלימודי תואר ראשון, ובאחרים נדרשת שנת לימוד נוספת.

אפשרות לעזור, לצד חופש עשייה ויצירה

הסיבה העיקרית בקרב הסטודנטים לשאלה למה ללמוד חינוך היא האפשרות לעזור לאחר. כאמור, העבודה כמחנך מאפשרת לסייע לילדים ובני נוער בעיצוב דרכם, ולעזור להם להתמודד עם קשיים שונים שבהם הם נתקלים ברמה האישית, החברתית או הלימודית. כמו כן, העבודה בתחומי החינוך למיניהם משלבת בתוכה גם הרבה חופש עשייה, ביטוי ויצירתיות, ומאפשרת לכל אחד להביא את הטוב שבעצמו ובאישיותו לקדמת הכיתה ולהוות דוגמה ומודל לעניין וחיקוי.

מגוון אפשרויות תעסוקה למסיימי תואר ראשון בחינוך

יתרון חשוב נוסף שיש ללימודי החינוך להציע טמון בשלל אפשרויות תעסוקה הפתוחות בפני מסיימי תואר ראשון בתחום. ראשית, ישנו מגוון עצום של משרות המוצעות במסגרת מערכת החינוך הפורמאלית, בין אם כמורים בבתי ספר רגילים או מיוחדים, יסודיים ועל יסודיים, או כמחנכים בגני ילדים ופנימיות. מעבר לכך, מקצוע החינוך פותח גם אפשרויות עבודה מגוונות במסגרת החינוך הלא פורמאלי, בין אם במסגרות חינוך פרטיות, כחלק מתוכניות העשרה, בבתי ספר אקסטרניים, במתנסים ומרכזי חינוך. על כן, כל אחד יכול לבחור במסגרת התעסוקתית המתאימה לו, בה היה מעוניין להשתלב ולהתפתח.

תנאי תעסוקה במקצועות החינוך

סיבה מרכזית נוספת בגינה בוחרים סטודנטים רבים בלימודי החינוך, נעוצה בתנאי התעסוקה הנוחים של מקצועות אלו. התנאים כוללים על פי רוב יום עבודה לא ארוך במיוחד, וכן חופשות חגים וקיץ מלאות. יחד עם זאת, חשוב להבין כי מקצועות החינוך נחשבים לתחום מאתגר מאוד ותובעני, ולכן לא נועדו למי שמחפש "חיים קלים". כך למשל, העבודה בחינוך כרוכה גם בהרבה עבודה בבית, בפגישות סגל והורים בשעות אחר הצהריים, ובמגוון הדרכות והשתלמויות שיש לעבור. מאידך,  בהיותם שייכים למגזר הציבורי, להסתדרות או לארגון המורים, זוכים העובדים במערכת לשלל הטבות שכר ורווחה. הטבות אלו נצברות ומתווספות עם השנים, הוותק, הניסיון וההכשרות השונות של איש החינוך.

תנאי קבלה לא גבוהים ללימודים

פרמטר נוסף המעודד סטודנטים לפנות ללימודי חינוך, הינו תנאי קבלה לא גבוהים הנדרשים במסלולים אלו. יש לציין כי תנאי הקבלה משתנים בין המוסדות השונים, ויש לפנות למוסד האקדמי עצמו על מנת לדעת במדויק את דרישות הקבלה שלו. יחד עם זאת, ניתן לומר באופן כללי כי תנאי הקבלה לתואר ראשון בחינוך עומדים בממוצע על פסיכומטרי של 500, וציון בגרות משוקלל של כ- 85 נקודות. כמו כן, בחלק מהמוסדות האקדמיים נדרש ציון פסיכומטרי נמוך יותר, אם בכלל. מצד שני, חשוב להבין כי למרות תנאי הקבלה המקלים, לימודי החינוך עצמם הינם לאינטנסיביים וברמה גבוהה, ונדרשות הרבה נכונות ומוטיבציה על מנת לצלוח אותם. בנוסף, במסלולים לומדים גם לא מעט סטודנטים בעלי ציון פסיכומטרי גבוה, אשר בחרו בכיוון זה בשל ערכיהם האידיאולוגיים.

מסלול לימודים נוסף במסגרת מסלול דו חוגי

במוסדות אקדמיים רבים לימודי החינוך מוצעים במסגרת מסלול דו חוגי, והם אכן הם מהווים חוג נוסף אידיאלי. זאת, בהיותם מתאימים בתכניהם לכל מסלול לימוד אחר, בין אם מדובר בכלכלה, משפטים, פסיכולוגיה, אומנות או היסטוריה. כך למעשה, בוגרי מסלולים אלו זוכים בשני תחומי עיסוק בגמר לימודיהם -  האחד במקצועות החינוך והשני בתחום הנוסף שנבחר על ידיהם.

להמשיך  לתואר שני

תשובה נוספת לשאלה למה ללמוד חינוך, היא שרבים מקרב מבוגרי התואר הראשון בחינוך, וכן בוגרי מסלולי לימוד אחרים ומקבילים, בוחרים לפנות ללימודי תואר שני בחינוך. הלימודים המתקדמים מוצעים במגוון מסלולים מרתקים המשתנים בין אוניברסיטאות ומכללות שברחבי ארץ. מדובר במסלולים כדוגמת חינוך סביבתי, ניהול וארגון מערכות חינוך, יזמות ומנהיגות, מערכות למידה, ייעוץ חינוכי, הלכה וחינוך, חינוך מיוחד, או טכנולוגיה בחינוך. בגמר לימודי התואר השני יוכלו הבוגרים להשתלב במערכת החינוך בתפקידים שונים, החל במשרות הוראה, דרך יועצים ועד למנהלי בית ספר, עם תנאי שכר משופרים. כמו כן, המעוניינים יוכלו להמשיך לתואר דוקטורט ולהתמקד בכיווני פיתוח ומחקר של דרכי וגישות חינוך חדשות. 

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

אל תתן לקריירה לחכות

השאר פרטים לשיחת יעוץ