המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

לימודים – תואר לחרדים

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> לימודים – תואר לחרדים

לאורך כל שנות קיומה של מדינת ישראל נודע פער משמעותי בין השכלתם של חילונים לחרדים, החל בגנים, בתי הספר והישיבות, ועד לאקדמיה. הציבור החרדי רכש השכלה מעמיקה ביותר בתחומי הדת היהודית, אך רק בודדים אם בכלל השתלבו באקדמיה וסיימו תואר ראשון ושני. כתוצאה מכך היו מוגבלות גם אפשרויות ההשתלבות בשוק העבודה על דרישותיו המקצועיות, ונוצר פער גדול בין איכויותיו ויכולותיו של הציבור החרדי לבין מימושן כמקצוע וכאמצעי להעלאת רמת ההשתכרות והחיים. ואולם, בשנים האחרונות מתחולל שינוי מהותי בתחום, כאשר המדינה באמצעות המועצה להשכלה גבוהה פותחת הזדמנויות חדשות. כיום קיימות בהחלט אפשרויות של לימודים אקדמאים לדתיים בכלל, ובזכות אופציות חדשות של לימודים, תואר לחרדים אינו עוד משימה בלתי אפשרית.

אודות אפשרויות לימודי תואר לחרדים

לימודים אקדמאים לדתיים וחרדים כשמם כן הם – מסלולים מיוחדים בהם יכולים אנשים ונשים מהמגזר לרכוש תואר ראשון בעודם שומרים על אורחות החיים הנגזרים מן ההלכה. לדוגמא, ניתן ללמוד את תחומי מדעי המחשב, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, מנהל חינוכי, ראיית חשבון, עריכת דין, שיווק ופרסום, תקשורת, סיעוד ועוד מגוון רחב של מקצועות אקדמיים. בתוך כך, במסלולי לימודים תואר לחרדים קיימת דרך התנהלות שונה, המתבטאת בין היתר בהפרדה בין גברים לנשים ובקבלת מועמדים המקפידים על מצוות היהדות. כאמור, קיימות מספר מכללות ואוניברסיטאות המציעות מסלולים מעין אלו כפרויקט מיוחד בתמיכת המועצה להשכלה גבוהה, וכן מסלולים שנפתחו על ידי מוסדות אקדמיים נוספים כפרויקט ייחודי מטעמם. יש לציין כי דרישות הקבלה אינן מסתכמות בהיבטים דתיים, ולעיתים קרובות יש להציג גם תעודת בגרות מלאה, וציון פסיכומטרי העומד בסף הקבלה של המוסד המסוים.

בעיות ופתרונן

אחת הבעיות של לימודים אקדמאים לדתיים וחרדים נעוצה בדרישה לתעודת בגרות מלאה, שעלולה להוות בעיה למי שלמד בחינוך התורני. לכן, מאחר שחלק מן הציבור החרדי אינו בעל תעודת בגרות, מזמינים המוסדות את המועמדים להשתתף במכינות להשלמת המקצועות הנחוצים. בעיה נוספת של לימודים תואר לחרדים קשורה בהיבט הכלכלי, מפני שפעמים רבות מדובר במועמדים בעלי רמת הכנסה נמוכה הנדרשים גם לכלכלת משפחה בת מספר נפשות. זוהי בעיה מוכרת היטב שמפריעה לא רק למועמדים עצמם, אלא גם למימוש היעד הארצי של העלאת מספר בעלי ההשכלה הגבוהה בקרב הציבור החרדי. על כן, המדינה מספקת לא מעט מלגות לתמיכה בסטודנטים, בעיקר באמצעות משרדי הכלכלה והחינוך. 

 
מאמרים נוספים שיעניינו אותך:

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

אל תתן לקריירה לחכות

השאר פרטים לשיחת יעוץ