המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

פסיכולוגיה התפתחותית

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> פסיכולוגיה התפתחותית

פסיכולוגיה התפתחותית עוקבת אחרי התפתחות הילדים מינקות (ולפעמים עוד מהרחם) ועד לבגרות.

במהלך ההיסטוריה היו פילוסופים שונים שהגו תיאוריות שנגעו להתפתחות הקוגנטיבית והמוסרית של הילדים. לדוגמא, במאה ה-18 רוסו פרסם את "אמיל או על החינוך", ועוד קודם לכן ג'ון לוק פרסם את מחשבותיו אודות החינוך והתפתחות הילד. יש לציין שחיבורים אלה היו פילוסופיים בעיקרם ולמרות שהיו מחנכים רבים שהושפעו מהם, היו מעט מאוד מחקרים מדעיים אודות יישום הרעיונות שעולים בכתבים אלה.

בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 תחום הפסיכולוגיה ההפתחותית  זכה להתעניינות עקב תיאוריות, בהן של פרויד, שעוקבות אחרי התפתחות התינוק והילד, וההשפעה של שלבים אלה על חייהם של הילדים כבוגרים. בתקופה זו נעשה ניסיון לתת תוקף מדעי לתיאוריות אודות התבגרות הילד.

המחקר בפסיכולוגיה החברתית קיבל תאוצה כאשר חוקרים בפסיכולוגיה החלו לערוך מחקרים המודדים את ההתפתחות הקוגנטיבית, המוסרית והרגשית של הילדים. ז'אן פיאז'ה הוא אחד מהחוקרים המזוהים ביותר עם עריכת המקרים הקוגנטיביים. חלק מהחוקרים שבאו אחריו המשיכו את ההתמקדות ביכולות הקוגנטיביות של הילדים ורכישת מיומנויות בעוד שחוקרים אחרים התמקדו בהתפתחות המוסרית והרגשית של הילדים. עם ההתפתחות הטכנולוגית של 40 השנים האחרונות, למחקרים בפסיכולוגיה ההתפתחותית נוסף גם מימד נוירולוגי, שכן כיום החוקרים יכולים לצפות בפעילות המוח ומערכות העצבים של תינוקות, ילדים, בני נוער ומבוגרים כאשר הם מתמודדים עם מחשבות, מטלות או רגשות שונים.

במה מתמקד מחקר הפסיכולוגיה ההתפתחותית?

הפסיכולוגיה ההתפתחותית עוקבת אחרי התפתחות החשיבה כולל זיכרון, לימוד שפה ומיומנויות חדשות של הילד. הקשרים שלו עם הסביבה הקרובה: ההורים, המשפחה והסביבה המשנית. התנהגות בתוך קבוצה ויצירת קשרים עם אנשים נוספים (חברים בני גילו או מבוגרים). הבנה חברתית ששמה דגש על הבנת ההתנהגות והתפקיד של הילד במסגרת מוסדות קבוצתיים, כמו משפחה, גן או מדינה. במסגרת ההבנה החברתית יש דגש רב של איך הילד מבין את המציאות ואת היחסים בין הגורמים שסובבים אותו. בנוסף, הפיסכולוגיה ההתפחותית עוקבת אחרי גיבוש האישיות של היחיד מינקות ועד בגרות.

למעבר לדף תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה לחצו כאן

תחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית הוא תחום ענק וכולל בין השאר את הנושאים הבאים:

רכישת שפה

ההתקשרות של האם והתינוק

התפתחות המוח בתינוקות

התפתחות הזכרון בתקופת הילדות

התפתחות חברתית ורגשית בגיל ההתבגרות

התפתחות שורשי האישיות

תפקידי ההורים

הבנה חברתית / קוגניציה חברתית בתקופת הילדות

השפה והחשיבה בגיל הרך

התפתחות פסיכולוגית בגיל הרך

בנוסף יש נושאים רבים שאנשי מקצועות טיפוליים מתמקדים בהם, הקשורים לפסיכולוגיה התפתחותית:

אבחון פסיכולוגי בגיל הרך

אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז

ליקוי שפה בגיל הרך

פסיכותרפיה לגיל הרך / ילדות / בני נוער

טיפול קוגנטיבי-התפתחותי

טיפול משפחתי

ראו כאן את תכנית הלימודים בתואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית במרכז ללימודים אקמיים אור יהודה

כיום, כל מי שלומד פסיכולוגיה, מרמת התיכון וכמובן שברמת האקדמיה לומד גם פסיכולוגיה התפתחותית. מעבר לכך, יש תארים מתקדמים בפסיכולוגיה התפתחותית ומכוני מחקר שמוקדשים לתחום זה.

אנשי מקצוע רבים, שהם לאו דווקא מתחום הפסיכולוגיה, כמו מחנכים ורופאים לומדים גם הם על פסיכולוגיה התפתחותית במטרה לתקשר עם ולחנך ילדים טוב יותר.

פסיכולוגיה התפתחותית וחינוך

לפסיכולוגיה התפתחותית ותחום החינוך יש קשרים הדוקים. במהלך לימודי ההוראה, המורים למדים תיאוריות בפסיכולוגיה התפתחותית וזאת כדי להבין את עולמם של הילדים וכדי שיוכלו לשים לב להתנהגות או התפתחות לא תקינה בקרב הילדים.  גם מטפלים בילדים ובני נוער, כקלינאי תקשורת, מחנכים המתמחים בלקויות למידה, מטפלים בעיסוק, אמנות ובעלי וחיים ועוד, לומדים כולם כחלק מהכשרתם פסיכולוגיה התפתחותית.

חושבים על תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית? למעבר לדף תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית לחצו כאן

 

 

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

אל תתן לקריירה לחכות

השאר פרטים לשיחת יעוץ