המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

פסיכולוגיה חיובית

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> פסיכולוגיה חיובית

פסיכולוגיה חיובית היא תחום בפסיכולוגיה שמתמקד באושר, שגשוג וצמיחה, והסיפוק של בני האדם.

במשך שנים הפסיכולוגיה המודרנית התמקדה בפתולוגיה, כלומר בקשיים ובעיות פסיכולוגיות. הפסיכולוגיה החיובית מתמקדת בתחום אחר, היא מתמקדת בדרך שבה אנשים יכולים לשפר את חייהם ע"י חוויות אישיות או קבוצתיות של אושר ושגשוג. מחקרי הפסיכולוגיה החיובית מתמקדים בשאלות מחקריות כמו מה גורם לאנשים להיות מאושרים יותר, מצליחים יותר או נדיבים יותר? בנוסף, הפסיכולוגיה החיובית גם מתמקדת בזוויות הטיפוליות, כיצד ניתן להפוך אנשים או ארגונים למאושרים יותר או מצליחים יותר.

הפסיכולוגיה החיובית נתפסת כפסיכולוגיה מניעתית. כלומר, אם אנשים יהיו מאושרים וירגישו סיפוק בחייהם יקטנו הסיכויים שהם יחוו בעיות פסיכולוגיות שונות.

מאחר שתחושת האושר, השגשוג או הסיפוק קשורה להיבטים רבים בחיי האדם, כזוגיות, קריירה, חיי משפחה, חברות, תחומי עניין ועוד, הפסיכולוגיה החיובית נחקרת ומיושמת בהיבטים שונים של חיי האדם. נביא כאן שלוש דוגמאות:

פסיכולוגיה חיובית בהקשר של פסיכולוגיה התפתחותית

פסיכולוגיה התפתחותית עוסקת בעיקר בהתפתחות בני אדם ומשלב הינקות ועד לשלב הבגרות. באופן טבעי, חלק גדול מהמחקר עוסק בטיפול בילדים ובני נוער. מחקרים מעשרים השנים האחרונים מצביעים על כך שבמדינת ישראל למעלה מ-10% מהילדים ובני הנוער חווים דיכאון או חרדה, במדינות אחרות כארה"ב המספר עולים עד ל-20% מכלל אוכלוסיית הילדים ובני הנוער.

הפסיכולוגיה החיובית שואלת מהם התנאים והמצבים שבהם ילדים ובני נוער מרגישים אושר וסיפוק מחייהם, ומעונינת לעודד תחושת אושר בקרב הילדים. בניגוד לפסיכולוגיה המסורתית שמתמקדת בבעיות, כאן הדגש הוא בעידוד תנאים הטובים לחיי הילד. באילו מצבים הוא ירגיש בטוח ואהוב? מה המצבים שיאפשרו לו לגלות אופטימיות, נדיבות או אומץ?

המטרה היא שעל-ידי שיפור תנאי החיים של הילדים והילדות מבחינה פסיכולוגית אנו בעצם נגדל ילדים מאושרים מחד, ונצמצם את הבעיות הנפשיות של ילדים ובני נוער מנגד.

למעבר לדף לימודי תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה, לחצו כאן

פסיכולוגיה חיובית בהקשר של פסיכולוגיה קלינית

בתחום של פסיכולוגיה קלינית, הפסיכולוגיה החיובית מתמקדת בתחושת הסיפוק והאושר של היחיד כדרך לפתרון בעיות או להימנעות מקשיים נפשיים. מומחי הפסיכולוגיה החיובית יעזרו ליחיד להגשים את עצמו, להביא לצמיחה והעצמה אישית, סיפוק מחייו והגברת תחושת האושר.

בניגוד לפסיכולוגיה המסורתית שהתמקדה בבעיות העבר וכיצד הן משפיעות על היחיד בהווה, הפסיכולוגיה החיובית מתמקדת הדרך שבה היחיד יכול לשפר את חייו בהווה ובעתיד. הטיפול יעזור ליחיד (או היחידה) להיות מאושר יותר, לנסות דברים חדשים, לערוך שינויים בחייו וכדו', כדי לחוות סיפוק, אושר ושגשוג.

פסיכולוגיה חיובית בהקשר של פסיכולוגיה ארגונית

אחד מהאתגרים של מנהלים ואנשי משאבי אנוש בתקופה המודרנית היא איך להגביר את תחושת הסיפוק בקרב העובדים. מחקרים גילו (שלא במפתיע) שעובדים מרוצים יותר יהיו בעלי תפוקה רבה יותר, תהיה להם השפעה חיובית יותר על חבריהם לעבודה והסיכוי שלהם לעזוב את מקום העבודה קטן. במילים אחרות, עובדים מרוצים שווים לחברה כסף ומנגד, עובדים ממורמרים מסיבות כאלה ואחרות עולים לחברה כסף.

לכן, מקומות עבודה רבים פונים לפסיכולוגים כדי לראות כיצד ניתן להפוך את העובדים למרוצים יותר ותורמים יותר לארגון. ההתמקדות יכולה להיות בדגש על האינדיווידואל, כיצד כל עובד תופס את תפקידו ומקום העבודה שלו, וכן גם בפסיכולוגיה המתמקדת ביחסי הגומלין בין העובדים.

למעבר לדף תואר שני בפסיכולוגיה ומשאבי אנוש במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה לחצו כאן

 

כפי שראיתם, הפסיכולוגיה החיובית היא חלק חשוב בעולם הפסיכולוגיה, ולימודי הפסיכולוגיה החיובית יוסיפו לכם בכל תחום בפסיכולוגיה בו תחליטו להתנסות או להתמחות.

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

אל תתן לקריירה לחכות

השאר פרטים לשיחת יעוץ