המרכז לייעוץ והרשמה:

1800-40-40-90

ההבדל בין תיאוריה לקריירה - קמפוס אור יהודה 1800-40-40-90

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

השאר לנו פרטים ונחזור אליך בהקדם

שם:

טלפון:

אימייל:

תחום לימוד:

לימודי תעודה – למי זה כדאי?

דף הבית >> קשרי תעשייה >> מאמרים >> לימודי תעודה – למי זה כדאי?

לימודים עוזרים להתקדם בחיים. אמנם, לא חסרים אנשים שהצליחו בחיים גם בלי ללמוד ואין להם תעודות, אבל הדרך הראשית לתעסוקה, קריירה והצלחה בחיים מקצועיים עוברת בדרך כלל דרך לימודים, שפותחים דלתות אל העתיד. השאלה היא באיזו מסגרת כדאי ללמוד, שכן קיימות אפשרויות מגוונות כמו קורסים מקצועיים, תארים ראשונים ולימודי תעודה.  

מהם היתרונות של לימודי תעודה?

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים באופציה של לימודי תעודה ויש לכך סיבות טובות כי הם עולים באופן משמעותי פחות מתואר ראשון מלא וגם הרבה יותר קצרים. אחרי לימודי התעודה יכולים הבוגרים להשתלב מיד בשוק העבודה, לעומת אנשים שעושים תואר ראשון וצריכים להמתין לפחות שלוש שנים, כלומר עד סוף הלימודים.

תנאי הקבלה

סיבה נוספת, וחשובה לא פחות, הגורמת לרבים לבחור בלימודי התעודה היא תנאי הקבלה. בדרך כלל, כדי להתקבל צריך לעמוד בתנאים הרבה יותר נוחים בהשוואה לדרישות הסף של התארים הראשונים ויותר אנשים יכולים ללמוד כך. בלימודי התעודה צריך רק להוכיח מספר מסוים של שנות לימוד לעומת תואר ראשון שתנאי הקבלה כוללים 12 שנות לימוד, תעודת בגרות עם ממוצע מסוים וציון פסיכומטרי. חשוב להיות ערים לעובדות האלו, שכן אפילו אם בימי בית הספר לא למדתם ברצינות, אין זה אומר שלא קיימות אופציות ואפשרויות לסלול לעצמכם דרך לקריירה מעניינת.

למי זה מיועד?

רבים בטוחים שלימודי תעודה מיועדים רק למי שלא רוצה לעשות תואר ראשון או למי שלא מסוגל להתקבל אליו. בפועל, ניתן לראות שסטודנטים במסלולי תעודה מגוונים אינם מגיעים ממגזר או אזור גאוגרפי מסוימים ואינם משתייכים לשכבה סוציו-אקונומית מסוימת. לדוגמה, יש מי שבוחר ללמוד לתעודה אחרי תואר ראשון מכיוון שהוא זקוק להכשרה בתחום ספציפי ויש מי שעושה זאת רק במטרה להרחיב את אופקיו. מאידך, יש הבוחרים בלימודי תעודה כי אין להם אופציה אחרת ואחרים בוחרים בכך בתור תחביב ומילוי זמן פנוי. היתרון של לימודי תעודה הוא שהם מתאימים לכל גיל ולכל מצב בחיים, שכן אפשר לשלב אותם בקלות עם עבודה ועם פעילויות נוספות בחיי היום יום.

האם ישנם חסרונות ללימודי תעודה?

כמו בכל דבר בחיים, גם ללימודי התעודה יש חסרונות. החיסרון העיקרי טמון בעובדה שבסופו של דבר, בבואו של אדם להתקבל למשרה מסוימת, ייתכן שהוא יפסיד אותה אם המתמודדים האחרים יהיו בעלי תארים ראשונים ואף תארים גבוהים יותר. סביר להניח שבעל חברה או עסק, שיצטרך לבחור בין אדם בעל תואר ראשון ממכללה או מאוניברסיטה, ובין אדם שו רק תעודה - ייתן עדיפות למי שהשקיע ועשה תואר ראשון. כדאי לזכור זאת ולקחת את כל השיקולים בחשבון.

מה לומדים בלימודי התעודה?

בעבר, לימודי תעודה התרכזו בעיקר במקצועות טכניים כמו הנדסה, חשמל או טכנאות מזגנים, אך כיום ניתן ללמוד כמעט כל נושא שרוצים. לדוגמה, ישנם לימודי תעודה בבישול, בהוראה ואפילו בחינוך. מעבר לכך, חשוב גם לבדוק איזה סוג של תעודה אתם מקבלים עם סיום המטלות, כי ישנם לא מעט סוגים של תעודות. אם אתם חושבים למשל על לימודי טכנאי והנדסאי כדאי יהיה לברר מראש שתעודת הסיום אכן מוכרת על ידי משרד הכלכלה.

בחינות סיום

לעיתים כדי לקבל את התעודה השתתפות בשיעורים אינה מספיקה. כלומר, ברוב מוסדות הלימודים אמנם יציגו לכם תנאים של השתתפות בלפחות 80% מכלל השיעורים, אך במקרים רבים יהיה עליכם גם לעמוד במבחן סיום. לעיתים מבחן הסיום יתקיים מטעם בית הספר שמעניק את התעודה, אך לעיתים הוא יתקיים מטעם מוסד או משרד כזה או אחר בארץ. חשוב לברר את הדברים האלה מראש, כי אם עליכם לעמוד במבחן חיצוני כדי לקבל את התעודה, עדיף לוודא שחלק מהקורס הוא הכנה לבחינה.

איפה מומלץ ללמוד?

קשה לענות על השאלה הזו, מכיוון שהדבר החשוב ביותר הוא לדעת תחילה מה אתם רוצים ללמוד. אין בית ספר אחד או מכללה אחת שבהם כדאי לעשות את כל לימודי התעודה האפשריים ולכל מוסד יש התמחות מעט שונה. אם אתם חולמים על תעודת הנדסאי כדאי יהיה לבחור מוסדות מסוימים ואם אתם חושקים בתעודת שף או תעודת הוראה כנראה שהכתובת צריכה להיות שונה. יחד עם זאת, בבחירתכם מומלץ להתייחס למספר פרמטרים כמו חוות הדעת של בוגרי הקורסים ובעיקר שמו של בית הספר. לא אחת קורה שבשלב שבו הבוגרים רוצים להשתלב בשוק העבודה הם מגלים שיש משקל רב למוסד שהעניק להם את התעודה.

שכר הלימוד

כפי שהוזכר לעיל, אחת הסיבות לבחור בלימודי תעודה על פני תואר ראשון היא חיסכון משמעותי בכסף. יחד עם זאת, חשוב לדעת שגם בתחום הזה יש עניין של היצע וביקוש ובהחלט ניתן למצוא קורסים שעולים הרבה יותר מאחרים. לכן, אחרי ההחלטה על הקורס שמעניין אתכם, מומלץ לפנות אל מספר מוסדות לימוד כדי להשוות מחירים, משום שלעיתים אותו הקורס יכול להיות זול או יקר יותר בבתי ספר שונים.

 

מאמרים נוספים:

תואר ראשון זה מספיק או חובה גם תואר שני? >>

השיקולים והכלים בבחירת קריירה >>

 

 

©כל הזכויות שמורות למרכז האקדמי אור יהודה

|

מפת אתר

|

צור קשר

|

המרכז לייועץ והרשמה 1-800-40-40-90

תג מדיה גרופ

בניית אתר:

הודעת עדכון והזמנה לכנס סטודנטים

 

סטודנטים, מרצים ועובדים נכבדים,

נבקש לעדכן אתכם כי בעלי התפקיד שפועלים לפי צו של בית המשפט מקדמים את ההליך עליו הורה בית המשפט של איתור מוסד אקדמי שיקלוט את הסטודנטים, המרצים והעובדים של המכללה.

בעלי התפקיד קיבלו בעניין זה פניות ממוסדות רבים ומכובדים, עובדה שמלמדת על איכותה של המכללה, המרצים בה והלומדים בה. בכוונת בעלי התפקיד להביא מהלך זה לגיבוש והשלמה כבר בשבוע הבא.

בינתיים גם פועלים בעלי התפקיד לשמר את פעילות המכללה כדי למנוע נזק לסטודנטים, כך שמבחני הסמסטר מתקיימים כסדרם.

נבקש להביא את הדברים בפני הסטודנטים גם באופן בלתי אמצעי במפגש שנערוך מחר בשעה 19:30 שיתקיים ברחבת הקמפוס.

 

ד"ר שלמה נס     עו"ד רענן קליר

 

בעלי התפקיד